V neděli odehrají ženy v Olomouci televizní utkání a budou tak k vidění na Sporty TV. Zápas s FBS Olomouc startuje v 16:00.
Od posledního nájezdu, který ukončil letošní turbulentní sezónu 2020/2021, už uplynulo pár týdnů. Emoce se začínají uklidňovat a zklamání opadávat. Je tedy na čase zhodnotit letošní působení týmu žen v extraligové soutěži. Sezóna, která nebyla jednoduchá pro hráče, fanoušky ani pořadatele, nakonec skončila 5. místem, potom co Dračice prohrály čtvrtfinálovou sérii play-off s Tatranem 2:4 na zápasy.
Sezóna začíná daleko dříve než se halou rozezní úvodní hvizd rozhodčích. Extraligový tým je třeba sestavit a naladit tak, aby šlapal jako správně namazaný stroj. Za tímto stojí spousta práce zaprvé manažerů. Ti musí přivést a udržet kvalitní hráčky, které dokážou držet krok ve stále vyšší konkurenci ostatních extraligových celků. Druhou nedílnou součástí je kvalitní příprava týmu jako celku. Od letošní sezóny za to zodpovídala i nová kondiční trenérka Sylva Hřebíčková, která rozšířila trenérský štáb Petry Prouzové. Hlavně tyto dvě ženy byly zodpovědné za nachystání týmu na sezónu 2020/21. Už v rámci letní přípravy se k němu připojovaly nové posily. Mezi ty nejvýraznější patřily Petra Bílá, Karolina Moravcová a dvojčata Jahodovy. Konkurenci mezi brankáři zvýšila Alena Večeřová, která společně s Lenkou Remešovou tvořila kvalitní duo, na které se tým mohl v těžkých situacích spolehnout. Tým posílily také Tereza Goláňová, Veronika Muselíková a v průběhu sezony Jitka Romančáková. Tato děvčata sice nedostala v nabitém kádru tolik příležitostí, ale hlavně u prvních dvou zmiňovaných jde teprve o začátek kariéry a sbírání cenných zkušeností. Bohužel se tým musel vypořádat také se ztrátou některých hráček. Už na konci minulé sezóny opustila tým Lenka Novotná, která znovu zamířila do mistrovských Vítkovic a na hostování k městskému rivalovi odešla Noemi Knapová. Nicméně nejcitelnější ztrátu představovalo přerušení kariéry Zuzany Hubáčkové, která loni patřila k oporám. Důvodem ztráty židenické elitní útočnice je ale šťastná událost a plnění mateřských povinností.
Po nevydařeném startu přišel další lockdown
Úvod sezóny byl plný očekávání. Jinak to ani nešlo. Když covidová pandemie loni na jaře přerušila většinu sportů, odnesla to i židenická děvčata. V tu chvíli Dračice vedly ve čtvrtfinálové sérii 2:0 na zápasy a semifinále bylo zatím nejblíž v historii klubu. Pochopitelně i letos byl naplánován útok na klubové maximum. V úvodním zápase Židenice těsně vyhrály, když přetlačily Bohemians 4:3. Pak ale následovaly laciné ztráty bodů, které hned z kraje sezóny házely klacky pod nohy při běhu za vytyčeným cílem. Vysoká prohra s jedním z hlavních konkurentů Tatranem a následně jednoznačná prohra s papírově slabším soupeřem z Olomouce znamenala, že po úvodních pěti zápasech měly Židenice na svém kontě pouhých 6 bodů. Pak ale přišlo něco, co si nikdo nepřál. I nemastné výsledky byly zapomenuty, když přišlo opětovné přerušení soutěže z důvodu narůstajících počtů nakažených. Soutěž byla zastavena více než 100 dní a pro Židenice to představovalo období velkých změn. Na konci října oznámila konec působení na trenérském postu Petra Prouzová. Dlouho se čekalo, kdo převezme otěže extraligového družstva. Po dlouhém vyjednávání tým převzalo trenérské duo Jaroslav Čížek a Luboš Rauer, pro které se jednalo o premiérové působení na lavičce ženského týmu. Realizační tým kromě Sylvy Hřebíčkové doplnil dlouholetý asistent a zároveň prezident klubu Jiří Starý. Mladí trenéři přinesli do týmu příjemné oživení, svěží vítr a vlastní filozofii postavenou na aktivním napadání a přímočařejších útocích. Fanoušky vyhodnocená nejlepší hráčka sezóny Lenka Remešová si pochvaluje spolupráci s novými trenéry a dodává: „Líbila se mi komunikace, hlavně trenér Luba (Luboš Rauer) byl vždy upřímný, což jsem ocenila. Vždycky věděl, kdy je potřeba něco říkat a kdy je lepší neříkat nic. To bylo pro můj komfort důležité.“
Do restartu s jasným cílem!
Při restartu soutěže byl před Židenicemi a novými trenéry jednoznačný úkol – napravit nezdary z úvodu sezóny a tím si zajistit postup do play-off. Soutěž byla znovu spuštěna ve zrychleném programu, který představoval fyzicky náročnou výzvu, se kterou se extraligové celky musely vypořádat. Týden co týden se hráčky musely testovat a absolvovat doslova brutální program, tedy dva zápasy za víkend, jeden doma, jeden venku. Dračice v úvodních zápasech po restartu sehrávaly s konkurenty vyrovnané partie, ale i nadále docházelo k laciným bodovým ztrátám. Horší než bodové ztráty ale byla ztráta Petry Bílé, která si ve druhém zápase přivodila vážné zranění kolene. Na plný bodový zisk čekaly ženy pod novými trenéry dlouhých sedm zápasů. Pak ale přišla vysoká výhra 10:3 proti Panthers, která ukázala, že nová filozofie bude přinášet ovoce. V zápase se hattrickem blýskla kometa letošní sezóny Lucie Romančáková, která ovládla týmové statistiky s 27 kanadskými body (16+11). Byl to zlomový moment, v příštím zápase už Židenice trápily i jednoho z favoritů soutěže Chodov a co víc, v dalších zápasech začala brněnská děvčata konečně sbírat důležité body s přímými konkurenty o 5.-8. příčku zajišťující postup do čtvrtfinále. Je třeba zmínit, že i když došlo ke spuštění soutěže, stále zde byla přítomna hrozba covidové karantény. Ta se naštěstí židenickému týmu plošně vyhnula, nicméně i tak se nakažení některá děvčata neubránila a vypadla na několik zápasů. Zásah onemocnění byl v průběhu sezóny značný, ale Židenice nemusely odkládat zápasy jako například tým z pražských Kunratic.
Nejvyrovnanější čtvrtfinálová série skončila lépe pro Tatranky
Finální krok k zajištění play-off udělaly ženy v předposledním zápase s Bohemians, který stejně jako v úvodním utkání ovládly Dračice rozdílem jediné branky. Utkání bylo zásadně ovlivněno vyloučením hostující kapitánky Polákové do konce utkání. Nesportovní chování Polákové bylo vyústěním vyhroceného boje o poslední místa v play-off. Poslední zápas základní části už tak byl pro Židenice pouhou formalitou ke zvýšení sebevědomí hráček a doladění některých prvků herního systému. Při výběru soupeřů pro vyřazovací boje byly ženy na 7. pozici, ale nebyly vybrány žádným z prvních třech celků. Což znamenalo, že Dračice zbyly jako soupeř pro pražský tým Tatran Střešovice. Jednalo se o jediné čtvrtfinále, které neskončilo jednoznačným triumfem favorita. Ačkoli Židenice ztrácely již 3:0 na zápasy, nedovolily nejrychlejší možné ukončení série a snížily stav na 2:3. V šestém zápase Tatran opět tahal za kratší provaz a brněnská děvčata se hnala za senzačním vyrovnáním série. Ve třetí třetině vedly Dračice o 3 branky, ale pak Tatran začal dotahovat a nakonec zápas otočil a ovládl celou sérii po samostatných nájezdech. Počáteční zklamání bude jistě v budoucnu vystřídáno uznáním, co tento tým dokázal po všech turbulentních změnách v letošním ročníku. Absence diváků, trenérské změny a pandemie. S tímto vším se tým vyrovnal a stejně klepal na brány semifinále, ty bohužel i letos zůstaly zavřené. Trenér Jaroslav Čížek je na tým pyšný a dodává: „Dokázali jsme mnohem více, než jsme si mysleli. Na tým jsem opravdu velmi pyšný. Dokázali jsme vystoupit z komfortní zóny a hlavně se holky popraly s naší změnou stylu na jedničku. Nemohu jinak než smeknout. Poslední zápas samozřejmě stále bolí, protože sedmý zápas by této sérii s Tatranem slušel. Ale všechno jsou to pro nás cenné zkušenosti, které můžeme zúročit v dalších letech.“
Statistiky sezony 2020/21
- konečné 5. místo
- 7. místo po základní části
- 29 bodů v ZČ, skóre 97:103
- nejproduktivnější hráčka a nejlepší střelec v ZČ: Lucie Romančáková (16+11)
- nejvytíženější hráčka ZČ: Šárka Staňková - 26:27/zápas
- nejvíce střel v ZČ: Eva Urbášková - 78
Autor: Ondřej Vývoda (15.6.2021)