Starší žákyně slaví bronz z GUFI CUPU 2024!

Starší žákyně odstartovaly neligovou sezónu na domácím brněnském turnaji GUFI CUP 2024. V loňském roce získaly na tomto turnaji zlato a medailový úspěch tak chtěly zopakovat. To se jim nakonec podařilo a z turnaje si tak odnesly bronz!

Třídenní turnaj v Brně mají za sebou starší žákyně, které tím odstartovaly svoji sezónu neligových turnajů. Na brněnském GUFI CUPU obhajovaly první místo z loňského roku. Stejně jako loni se v základní skupině setkaly se třemi soupeři, se kterými se běžně v lize nepotkávají. Nejdříve v pátek zahájily turnaj zápasem se SKLO Bohemia Světlá nad Sázavou. Po velmi dobrém vstupu však ještě na začátku třetí třetiny prohrávaly 0:3. Holky však svojí týmovostí nedaly soupeři nic zadarmo a pokusily se ještě o zvrat. O první branku Židenic se v tomto zápase postarala Anna Škorpíková, kterou jen dvanáct vteřin poté následovala Nina Černá. Židenice tak dokázaly konec zápasu zdramatizovat, avšak zvítězit už ne. V prvním utkání na turnaji tak padly poměrem 2:4.

Ve druhém utkání dne čelily FBC Vikings Kopřivnice. Oproti prvnímu utkání se jednalo o zápas v pomalejším tempu a ačkoliv byly Židenice převážnou většinu času na míčku, nedokázaly toho využít naplno. Brankářku soupeře však zasypávaly pravidelnou dávkou střel a několik z nich skončilo také za jejími zády. Nejdříve se v první třetině prosadila Nela Horáková, ve druhé přidala branku Anna Škorpíková. Ve třetí třetině přidaly Židenice po střelách Pechurové, Horákové a Bastlové ještě další tři góly. V závěru se tak mohla brankářka Nikol Cenková radovat z čistého konta.

Další zápasy odehrály Brňanky až další den. V rámci posledního utkání ve skupině se utkaly s ukrajinským týmem FLC Yantar. Ten se po náročné cestě musel bránit chuti židenických holek znovu zvítězit, což se jim po koncentrovaném výkonu podařilo. Skóre otevřela svojí střelou Nina Černá. V týž třetině skórovala také Magda Jansová a zařídila tak dvoubrankové vedení. V začátku druhé třetiny přežily Židenice už druhé oslabení a brzy po uplynutí trestu navýšily díky Martině Bartošové. Na tuto branku reagoval soupeř a snížil stav na 3:1. Ve třetí části se pak znovu trefila Černá a Bartošová a Židenice tak dovedly zápas do vítězného konce 5:1.

Po ukončení základních skupin následovalo play-off. Los přidělil Židenicím do nedělního čtvrtfinálového utkání Znojmo. Zbytek soboty tak tým strávil volný čas na společném obědě a využil také doprovodnou aktivitu JumpPark na stmelení kolektivu. Ačkoliv výsledek zápasu rozhodovalo až prodloužení a navíc skončil nejmenším možným poměrem, přece jen se židenickým hráčkám podařilo zvítězit a oplatit tak svému soupeři porážku z dubnového final four. Všechny tři části skončily poměrem 0:0 a výsledek zápasu pak rozhodl po dvou minutách prodloužení gól Nely Horákové po šikovném uvolnění a střele do šibenice. Po velmi soustředěném výkonu se tak holky odměnily postupem do semifinále.

V semifinále narazily na soupeře, se kterým měly také “nevyřízené účty” z turnaje ze Švédska. Postavily se proti výběru libereckého kraje TULIP. Dlouho se držely, jejich obrana dělala libereckým značné potíže. První branka utkání, kterou vstřelil TULIP, měla notnou dávku štěstí, jelikož míček do brány přešel přes několik tečí a nohu chytající Cenkové přeskočil. Druhou branku Liberci nabídly Židenice takřka zadarmo po vlastní chybě při standardní situaci. I tak ale brněnské Dračice nepřestávaly hrát a stále měly chuť stav utkání vyrovnat. Finální tečku za zápasem udělal Liberec, když půl minuty před koncem potřetí skóroval a zvítězil v utkání 3:0. Později si tento tým dokráčel v turnaji pro zlato.

Po prohře v semifinále čekal Židenice zápas o třetí místo na turnaji proti Lutínu. Odhodlání zvítězit bylo velké. Avšak podobně do zápasu vstoupil i soupeř a jednalo se tak o vyrovnané měření. V něm Židenice vedly díky Martině Bartošové a Nele Horákové v první třetině 2:0. V průběhu druhé a třetí třetiny soupeř vyrovnal a tento stav zůstal až do konce základní hrací doby. To znamenalo další prodloužení, ve kterém zvítězí ten, komu se první podaří vstřelit gól. Tuto zkušenost už Židenice měly, a tak byla tato situace pro ně jednodušší. Jen sedmnáct vteřin stačilo na to, aby brněnský celek rozhodl. Z půlky rozehrávala standardku Magda Jansová, která míček poslala na Lindu Bastlovou. Ta se z půlky rozhodla střílet, nemýlila se a nasadila soupěřící brankářce jesle. Míček si našel cestu po zemi až za brankovou čáru. Touto brankou si Židenice zajistily nejen vítězství v zápase, ale především třetí místo na turnaji GUFI CUP 2024.

Židenice se tak podruhé umístily na domácím turnaji a obsadily třetí místo. Druhé místo si odvezl ukrajinský tým FLC Yantar. Absolutním vítězem letošního ročníku se stal celek TULIP Liberecký kraj. Na turnaji získaly některé židenické zástupkyně také individuální ocenění. Do all-stars týmu se probojovaly Sofie Pechurová a Nikol Cenková. Druhá jmenovaná se stala i brankářkou turnaje.

K úspěchu na turnaji se vyjádřil také šéftrenér mládeže David Bednář, který si výkony holek i úspěch velmi pochvaluje: "Kdybych měl turnaj okomentovat, začal bych samotnou hrou. Veliký posun vidím u hráček zejména v individuálních dovednostech. Jde jednoznačně poznat pozitivní vliv skills tréninků i mnohem cílenějšího tréninkového procesu opírajícího se o roční plán. Letos tento posun vnímám nejsilněji v situaci jedna proti jedné. Naše hráčky se nebály do situací chodit a řešily je s chladnou hlavou v útoku i v obraně. Super je, že si do této situace věří a mají odvahu protihráčku překonat. Zejména toto bych vypíchnul jako silnou stránku hráček ve hře. Sympatický byl také celkový herní projev družstva, který se opíral o aktivní hru, napadání soupeře a chuť režírovat tempo utkání, což přesně odpovídá naší koncepci v mládežnických kategoriích. Další důležitou stránkou byla síla kolektivu. Energie, která z hráček i trenérek na střídačce vycházela byla skvělá, což určitě obrovskou měrou přispělo ke konečnému úspěchu. Hráčkám i trenérkám gratuluji k umístění na domácím turnaji a rodičům za podporu a fandění po jeho celý průběh."

Hodnocení trenérky starších žákyň Natálie Janečkové:

“Úplně jako první musím říct, že turnaj jsme si celý náš realizační tým skutečně od začátku až do konce užily. Věřím, že holky to cítí dost podobně. Strávily jsme spoustu času společně a snažily se vymyslet stmelovací a zábavný program. Stmelit kolektiv a poznat se, bylo pro nový realizační tým klíčové. Co se týče florbalu, tak jsme si ověřily, že holky jej hrát umí. Největší překážkou je hlava, kterou ne vždy umíme správně nastavit a na tom jsme se snažily pracovat. Z herních věcí jsme řešily především naši aktivnost ve všech fázích hry – s míčkem, bez míčku, v útoku i obraně. Dále jsme už jen ladily herní návyky a principy s každým individuálně, jak bylo potřeba. Až na jeden drobný výpadek s Vikings, kdy jsme tempo nedokázaly diktovat, se nám po celou dobu turnaje dařilo plnit to, co jsme si stanovily před tím. Za nás tedy určitě panuje spokojenost s výkony a také s tím, jak jsme fungovaly mimo zápasy. Odměnou za tohle nám pak bylo třetí místo, které si holky bez pochyby zasloužily. Skvělé bylo také to, že jsme v týmu měly hráčky, které svými výkony zaujaly a získaly také individuální ocenění. Těmto hráčkám gratulujeme a přejeme, aby měly nadále chuť se zlepšovat a těchto ocenění v našem dresu sbíraly stále víc a víc.”

Hodnocení kapitánky týmu starších žákyň Sofie Pechurové:

"Turnaj jsme s holkama odmakaly a bylo z toho zasloužené třetí místo. Na to, že jsme odstartovaly turnaj prohrou, jsme dokázaly postoupit ze skupiny z druhého místa. V semifinále jsme narazily na silného soupeře TULIP Liberecký kraj a bohužel nepostoupily do finále, tak jsme bojovaly o bronzové medaile s FBC Lutín, se kterým jsme svedly velmi vyrovnaný boj. O našem vítězství jsme rozhodly až v prodloužení. A to střelou z dálky, která se se štěstím dostala až do sítě. Turnaj byl pro nás všechny náročný, ale byl velmi dobře zorganizovaný a kvalita všech soupeřů byla vynikající. Druhý ročník GUFI CUPU se velmi vydařil a už se těšíme na další ročník."